October 27, 2017

Supë Pasha Qofte

Përbërësit:

  • Qofte Supe “Tona” 250 gr
  • 1 qepë
  • 1 lugë gjelle qumësht
  • 1 tufë majdanoz
  • 50 gr gjalpë
  • 3 lugë gjelle miell
  • Lëng mishi 1.5 litra
  • Gjysmë kokërr limon
  • Kripë
  • Piper

Gatimi:

Qoftet kaurdisen pak me gjalpë, shtohet ujë i vluar në masën që nevojitet për supën dhe lihet të ziejë për 10-15minuta. Në një tenxhere tjetër kaurdiset pak miell me gjalpë, shtohet qumësht dhe lëngu I qofteve. Përzihet shpejt që të mos krijohen kokrriza, kështu bëhet një masë e hollë si supë krem e zakonshme. Rrahim të verdhat e vezëve që mbetën nga qoftet, hollohen pak me lëngun e supës, shtohet lëng limoni dhe pastaj hidhet në supë.

Në fund hidhen dhe qoftet e vogla, pastaj rregullohet me majdanoz të grirë hollë dhe piper të zi.

ABOUT THE AUTHOR: Admin

Your email address will not be published. Required fields are marked *